Ev Yapımı Dezenfektan

SİRKE İLE EV YAPIMI DEZENFEKTAN

Kullandığımız dezenfektanlarda, temizlik malzemelerinde o kadar çok zararlı kimyasal var ki… Oysa temizlik malzemelerini evde yapabilmenin birçok kolay yolu var. Üstelik zamanla herkes kendi tarifini oluşturabilir. Yaşadığımız ortamı kirden ve mikroplardan doğal yöntemler kullanarak koruyabiliriz.

Sağlıklı bir yaşama sahip olmak için sirkenin hayatımızda önemli bir yeri bulunuyor. Sirke asidik bileşikleri ile virüs ve bakterileri yok eden en mükemmel ürünlerden biridir. Tükettiğimizde vücudumuzu arındırdığı gibi, evimizin temizliğinde de oldukça etkilidir.

Doğal bir dezenfektan olan elma sirkesi meyve ve sebze temizliği dışında metal, fayans, cam, ahşap ve kumaş gibi bazı malzemelerin kirini de silmenize yardımcı olur. Sirkeyle temizlik yaptığınız takdirde, zararlı kimyasal ve toksinlerden kurtulmuş olursunuz. Ayrıca maddi anlamda tasarruf etmenizi de sağlar. Sirke günlük yaşamda birçok alanda kullanılabilir. Sirke, su ve arap sabununu (ya da bitkisel bir sabunu) püskürtücü bir kaba koyarak, pamuklu bezle camları ve yerleri temizleyebilirsiniz.

Çamaşır yumuşatıcı olarak da elma sirkesi ve iki damla lavanta, bergamot kullanarak alerji yapmayan son derece sağlıklı bir seçim yapmış olursunuz. Elma sirkesini bulaşık parlatıcı olarakda güvenle kullanabilirsiniz. Sirke ile el ve oda spreyi hazırlayarak tüm mikrop ve virüslere karşı oldukça etkili bir dezenfektan yapmış olacaksınız. 250 ml elma ya da beyaz sirkeye eşit oranda soğuk su ve on damla kadar bergamot ya da lavanta esansını sprey şişesiyle, her gün bulunduğunuz ortama günde üç kez uygulamanız yeterli olur. Hazırlayacağınız bu karışımı özellikle çocuklarınızın el ve vücut hijyeni için de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.